Rydzewo. Majówka na wesoło.

Przygotowania do występówVIII Rydzewski Przegląd Twórczości Swojskiej Konkurs Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych Jarmark Staroci i Rękodzieła czyli Rydzewska Majówka

2-3 maj 2008

Jak co roku w pierwszy weekend maja Rydzewo zamienił się w folklorystyczne centrum Mazur, a to za sprawą zorganizowanego przy Gospodzie pod ''Czarnym Łabędziem'' Przeglądu Kapel Ludowych, Jarmarku Staroci i Rękodzieła oraz Konkursu Kulinarnego - ''Rydzewska Majówka'', a także III Mistrzostw Świata w Rżeniu Mazurskiego Konia.

Na Jarmark przybyło dwóch garncarzy, których tradycje wytwarzania wyrobów ceramicznych sięgają kilku pokoleń - Jan Kudrewicz z Czarnej Wsi Kościelnej oraz Adam Kuźma z Giżycka.
Grażyna Kopeć na Przeglądzie Twórczości Swojskiej po raz drugi.

W piątek humory dopisały, pogoda tylko do południa. Sobota była słoneczna, a jarmark pełen odwiedzających.

Majówkę w Rydzewie spędziła liczna grupa garncarzy.

Jan Kudrewicz, Czarna Wieś Kościelna
Czarna Wieś Kościelna została założona w XVIII w. Przed 1799 rokiem przybył tutaj pierwszy garncarz Antoni Piechowski. Większość mieszkańców prowadziła warsztaty garncarskie i produkowała dachówkę.
Kopcące kominy nadały wsi przydomek - czarna - wspomina Jan Kudrewicz - a po wybudowaniu przez garncarzy kościoła, zaczęto mówić kościelna. Nazwa pozostała, ale garncarzy coraz mniej.
Mój dziadek i pradziadek głównie wyrabiali dachówkę. Naczynia codziennego użytku stanowiły dodatkowe źródło dochodu. Do dzisiaj wyrabia się dwojaki, ładyszki (mleko), makutry (ucieranie maku), buńki (dzbany na wodę), szabasówki i gary do kiszenia ogórków.

Adam Kuźma, Giżycko
Wizją garncarza Adama Kuźmy jest prowadzenie profesjonalnej praktyki nauki zawodu garncarza. Wraz z fundacją Nasze Dziedzictwo chce doprowadzić do utworzenia na terenie Mazur ogólnopolskiej szkoły garncarstwa. Na razie stara się o przychylność lokalnych władz i przekonanie ich do swojego pomysłu.
Zawód garncarza jest wymierający, a twórcy biedni - Adam Kuźma widzi szansę pomocy ze środków UE na rozwój działalności pracowni ceramicznych.

Uczestniczenie w jarmarku to możliwość spotkania ze znajomymi, dobra promocja pracowni i prezentacja moich umiejętności - zauważa Adam Kuźma, którego tradycje garncarskie sięgają aż III pokoleń - popartych doświadczeniem przekazanym przez teścia Aleksandra Iwaszkiewicza, którego garncarstwa uczył ojciec, także Aleksander.
Dobra wileńska szkoła garncarstwa
- uśmiecha się Kuźma. Garncarstwem zajmuję się od 15 lat. 90% moich wyrobów to naczynia garncarskie, a pozostała część to wystroje wnętrz i płaskorzeźby.

Magda i Dariusz Biedrzyccy, Węgorzewo
Siwaki z Czarnej Wsi Kościelnej

fotogaleria

ORGANIZATORZY:

STOWARZYSZENIE TURYSTYKI WIEJSKIEJ "MIŁKI" i OŚRODEK KULTURY W MIŁKACH POD PATRONATEM WÓJTA GMINY MIŁKI

WSPÓŁORGANIZATORZY:

  • GOSPODA "POD CZARNYM ŁABĘDZIEM"- SELWINA I JERZY NOWAKOWSCY
  • SOŁECTWO RYDZEWO I JAGODNE WIELKIE
  • KGW I OSP RYDZEWO